PRİMAVERA ANALİZ -1

Primavera…  Botticelli’ nin mitolojik karakter Venüs’ ü tasvir ettiği ünlü tablosu…

Botticelli Venüs’ e manevi güzellik vermeye çalıştı ve onu çıplak vermek yerine giydirdiğini tasvir etti. Kafasında çok ince bir gazlı bez var. Tül, o zaman Floransa’ nın hayatının bir göstergesidir. O zaman, uzun ve beyaz tenli olmak bir erdemdir ve Venüs de buna sahiptir.

Tuvalin ortasında tasvir edilen portakal ağaçları arasında duruyor. Başının hemen üstünde oğlu Eros aşk oklarını vururyor. Eros’ un gözü kapalı olması ‘’aşkın gözü kördür’’ bağlamında mesaj verir.

Bir yaz Gecesi Rüyasında William Shakespeare ‘Aşk gözlerle değil, zihinle bakar’ ve dolayısıyla kanatlı aşk tanrısı kör olarak tasvir edilmiştir. Ayrıca gözlere bağlı olmak, güzelliği gözlerle değil, kalple algılamamız gerektiğini vurguluyor.

Resmin sağ tarafında 3 figür var. Bunlar baharın gelişini müjdeleyen Rüzgar Tanrısı Zephyros, Chloris ve Flora’ dır. Bottıcelli, Roma şairi Ovidius’ un metamorfozundan etkilendi.

Kitapta Ovidius, baharın başlangıcının, Chloris’ in Flora’ ya dönüşümü ile gerçekleştiğini söylüyor. Ben Kloris olduğumda, şimdi adım Flora. Chloris bunu söylediğinde, çiçekler ağzından düşer ve ilkbahara döner.

Chloris evlenmeden önce onu şehvet etmeye zorladığı için Zephyros’ tan daima nefret ediyordu. Ve sonunda Flora’ ya dönüştürdü. Flora çiçeklerin etrafında ilkbahara dönüşür, o kadar çok görünür ki, onları elle toplamaya çalışır ve eteğinde birikir.

M.E.B. MATADOR RESİM KURSU

Tel: (0552) 530 90 90

Beykent – Beylikdüzü / Büyükçekmece

Keleş Plaza Kat: 5 D: 83/84 (Perlavista AVM yanı) 

Metrobüsle gelecekler, Beykent durağında inerek bize ulaşabilirler.

Özel araçlarıyla gelecekler, araçlarını Perlavista AVM’nin otoparkına koyabilirler.