PRİMAVERA ANALİZ -2

Botticelli, bu resmi yapmak için bu yüzden çok fazla çiçek kullanıyor. Aynı zamanda bunlar o sırada var olan gerçek çiçekler. Her biri farklı bir desen ve biçimde.

Ü ç güzeller: Aglaie ( parlaklık ), Kharitlerin en küçüğüdür; Euphrosyne (sevinç) ve Thalia (gençlik, tazelik ve güçlendirme).

Her türlü sanatın koruyucusu olan bu genç ve sevimli tanrıçalar, önce uzun elbiseler ve çiçekli kronlarda tasvir edildi ve daha sonra çıplak ve zarif bir kucaklamada tasvir edildi. Burada yine bir kucaklama, onların üçlü bir döngüde olduklarına dikkat çekiyor.

Piero Valeriano, Botticelli’nin Üç Güzelini profilden, önden ve arkadan şöyle anlatıyor: Bir iyilik yaparsanız bunu iddiasız hale getirmeniz gerekir. Bunun için güzel bir yüz saklarsınız. Diğer güzel yüzünü gösterir çünkü biri iyilik gördüğünde bunu herkese açıklamalıdır.

Diğer güzel, yüzünün bir tarafını gösterir ve diğer tarafını gizler, çünkü bir iyilik gördüğümüzde, iyi olanı gizlemek gerekir ama iyilik göstermeliyiz. En solda, Hermes bizi kanatlı sandaletler ve kırmızı elbise ile karşılıyor.

M.E.B. MATADOR RESİM KURSU

Tel: (0552) 530 90 90

Beykent – Beylikdüzü / Büyükçekmece

Keleş Plaza Kat: 5 D: 83/84 (Perlavista AVM yanı) 

Metrobüsle gelecekler, Beykent durağında inerek bize ulaşabilirler.

Özel araçlarıyla gelecekler, araçlarını Perlavista AVM’nin otoparkına koyabilirler.