Güzel Sanatlar Okulları sınav soruları her yıl değişebilir, ancak genellikle Özel Yetenek Sınavı ve Liseye Geçiş Sınavı olmak üzere iki aşamalıdır.

Özel Yetenek Sınavı, adayların sanatsal yeteneklerini ölçmek amacıyla yapılan bir sınavdır. Bu sınavda adaylara, müzik, resim, heykel, seramik ve tasarım gibi sanat dallarından birinde görev yapmaları istenebilir. Sınavda, adaylara genellikle figür çizimi, gözlem yapma, perspektif çizimi, renk kullanımı gibi sanatsal konuların yanı sıra, el becerilerini ölçen uygulama soruları da sorulabilir.

Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler gibi genel kültür ve akademik konuları içeren bir sınavdır. Sınavda, öğrencilerin bu derslerdeki bilgi ve becerileri ölçülür.

Sınav soruları her yıl değişebildiği için, öğrencilerin sınava hazırlanırken önceki yılların sınav sorularına çalışmaları önerilir.

İstanbul’da 30 yıllık bilgi birikimi ve tecrübeye sahip MEB Matador Sanat Resim Kursu gibi işinde tecrübeli köklü kurumları tercih etmeli.

Ayrıca, sanatsal yeteneklerini geliştirmek için öğrencilerin bol bol çizim yapmaları, düzenli olarak pratik yapmaları da sınavlarda başarılı olmalarına yardımcı olabilir.

MEB Matador Güzel Sanatlara Hazırlık Resim Kursu 0552 530 90 90